تبلیغات
گرجیان ایران - فرهنگ گرجی-فارسی

გაუმარჯოს საქართველოს
فرهنگ گرجی-فارسی
یکشنبه 27 دی 1394 ساعت 08:41 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست IranianGeorgians | ( نظرات )

گزیده ای از مقاله"نوروز لاچینانی فریدنی کار بزرگ گرجی را انجام داد"،چاپ شده در روزنامه"ساکارتولس رسپوبلیکا" درکشور گرجستان(شماره ۲۹،۹۷می سال۲۰۰۸،مطابق با ۸خردادسال۱۳۸۷)توسط پروفسور جمشید گیوناشویلی در خصوص چاپ اول فرهنگ لغت شانزده هزار واژه ای گرجی-فارسی.

خروش خون

نوروز لاچینانی فریدنی کار بزرگ گرجی را انجام داد
درتابستان سال۱۳۸۶در شهر اصفهان فرهنگ لغت گرجی-فارسی نوروز لاچینانی(نوگزر)با تیراژ۳۰۰۰جلد به چاپ رسید.بدون مبالغه می توان گفت که ما با یک واقعه قابل توجه در تاریخ فرهنگ نویسی سرو کار داریم.

اولین تلاش برای تنظیم این نوع فرهنگ لغت مربوط می شود به دیوان بیک دربار صفوی،مورخ وادیب پارسادان گرگیجانیدزه(۱۰۷۵-۱۰۰۵)کسی که لغت نامه گرجی-عربی-فارسی مشتمل بر۸۰۰لغت گرجی را از لغت نامه منظوم عربی-فارسی ابو نصر فراهی،نویسنده قرن۱۴میلادی،تدوین کرد.فرهنگ لغت پارسادان گرگیجانیدزه به صورت تفسیری وپژوهشی با تصحیح گیورگی تسرتلی درسال۱۳۲۰توسط ولادیمیر پوتوریدزه منتشر شد.

کتاب های دستور زبان فارسی تالیف شده برای دانشجویان توسط ایوستینه ابولادزه(۱۳۳۰)،لیلا توشیشویلی(۱۳۴۹)و جمشیدگیوناشویلی (۱۳۶۶)،شامل ضمیمه فرهنگ لغت میباشند.ازاین نقطه نظر،فرهنگ لغت تقریبا گسترده۲۵۰۰ لغتی،ضمیمه شده درکتاب لیلا گگوچادزه باعنوان"زبان گرجی برای فارسی زبانان" یک گام رو به جلو محسوب می شود که درسال۱۳۸۳ درشهر رشت چاپ شده است(ترجمه فردین کمایی،دانشیار دانشگاه گیلان،تصحیح جمشید گیوناشویلی).با ابتکار انجمن روابط فرهنگی هموطنان مقیم خارج ازکشور(به ریاست اتار گیگینائیشویلی)درسال۱۳۵۰ فرهنگ جیبی"گرجی-فارسی وفارسی-گرجی"(تالیف جمشید گیوناشویلی وتصحیح داویت کبیدزه) با تیراژ بالایی منتشرشدکه این فرهنگ لغت درهر بخش دارای۲۵۰۰لغت می باشد.

فرهنگ لغت تالیف شده توسط نوروز لاچینانی،به گونه ای منحصربه فرد با فرهنگ لغت های برشمرده شده در بالا متفاوت می باشد.دراین فرهنگ لغت حدود۱۶۰۰۰ لغت ارائه شده است وآنچه حائز اهمیت است آنست که این فرهنگ لغت توسط یک فردتحصیل کرده فریدونشهری ساکن جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است.به این معنی که این اثر کیفیت دانش وتمایل به فراگیری بیشتر زبان گرجی را درمیان گرجیان ایران به خوبی منعکس می نماید.

در پیشگفتار فرهنگ لغت،مولف خاطرنشان می کند که کتاب نتیجه تلاش خستگی ناپذیر وطولانی مدت وی می باشد.به گفته او "باگذشت زمان،افزایش حجم کار و احساس دین به مردم وزبان مادری خود،بر آن شدم تا کار را باجدیت وپشتکار بیشتر ادامه دهم".

حامی بزرگ ومشوق آقای نوروز،همسرشان،خانم صدیقه رحیمی بوده که به گفته مولف علاوه بر حمایت فکری،کار تایپ فرهنگ لغت را به عهده داشته است.

به علاه کتاب برگیرنده مقدمه پربار وسرشار از احترام پروفسوربهرام امیر احمدیان می باشد.ایشان به عنوان یک متخصص جغرافیای اقتصادو قفقازشناس دارای روابط دوستانه وکاری با هیئت های علمی کشورهای آذربایجان،گرجستان وارمنستان می باشند.ایشان عضو شورای علمی دانشگاه بین المللی آریا در ارمنستان هستند که درسال۱۳۷۷"جغرافیای گرجستان"را منتشرودرسال۱۳۷۵ کتاب"گرجستان"اثر روئین مترولی را ترجمه کردند که به سالروز بزرگداشت ایوان جاواخیشویلی تقدیم گردید.درسال۱۳۸۸ کتاب این دانشمند"گرجستان در گذر تاریخ" را مرکز بین اللمللی گفتگوی تمدن ها در ۴۷۰صفحه منتشرکرد.دراین کتاب علاوه بر منابع مختلف،به طورعمده از آثارماری بروسه،ولادیمیر مینرسکی،روئین مترولی وسعید نفیسی استفاده شده است.

مولف کتاب مورد نقد، زبان شناس نیستند، او در رشته کشاورزی تخصص دارد. آقای نوروز متواضعانه ذکر می کند که در این کار هیچگونه تجربه ای نداشته است و این اولین اثر وی می باشد که در آن از چندین کتاب و فرهنگ لغت گرجی، فارسی، انگلیسی و روسی استفاده کرده است. مولف بارها از فرهنگ لغت تشریحی گرجی و فرهنگ لغت گرجی-انگلیسی تامار و ایسیدور گوارجلدزه استفاده نموده است.

آقای نوروز لاچینانی با انتشار فرهنگ لغت گرجی-فارسی، خلاء موجود در بین مولفان گرجی ساکن فریدن و سایر تلاشگران در جمهوری اسلامی ایران را که موضوعات و مسائل گرجستان در خصوص ادبیات را دنبال می نمودند، پر نمود.

درسال های اخیر مولفان فریدنی غیر از نوشته های متعدد، کتاب هم منتشر کردند. سال 1358 محمد سپیانی "ایرانیان گرجی"، سال 1379 ملک محمد رحیمی "گرجی های ایران"، سال 1379 ملک محمد رحیمی "گرجی های ایران"، سال 1379 سعید مولیانی "جایگاه گرجی ها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران"، سال 1380 محسن خودسیانی "دعای کمیل"، "متون عربی-فارسی-گرجی" ، سال 1381 امامقلی باتوانی "جغرافیای گرجستان" و انجمن فرهنگی فریدونشهر"خودآموز زبان گرجی" را منتشر کردند.

آثار ادبی منتشر شده توسط سایر افراد: سال 1358 "داستان های گرجی" (ترجمه ابوالفضل آزموده) ، سال 1367 "گرجیان" اثر دیوید مارشال لانگ (ترجمه خانم رقیه بهزادی)، سال 1375 "گرجستان" نوشته روئین مترولی (ترجمه بهرام امیراحمدیان) ، سال 1377 "پلنگینه پوش" (ترجمه نثر فرشید دلشادی)، سال 1377 "جغرافیای گرجستان" از بهرام امیراحمدیان، سال 1378 " گرجستان" از پروین معظمی، "پلنگینه پوش" (ترجمه نثر محمدکاظم یوسف پور)، سال 1380 "تاثیرگذاری روابط فرهنگی-تاریخی گرجستان و ایران" (مطالب"میزگرد")، سال 1381 "هزار و یک ضرب المثل گرجی" (ترجمه تئا شور غایا و فرشید دلشادی)، سال 1381 "زبان گرجی برای فارسیزبانان" اثر لیلا گگوچادزه (ترجمه فردین کمایی)، سال 1383 "کاتالوگ نسخه های خطی فارسی دانشکده کلیدزه تفلیس" از سیف الله مدبر چهار برجی، سال 1383 "گرجستان در گذر تاریخ" ازبهرام امیر احمدیان. نوروز لاچینانی با انتشار "فرهنگ لغت گرجی-فارسی" درسال 1386 این فهرست اثرگذار را زینت بخشید.

مولف در پیشگفتار سال 1386 اظهار امیدواری میکند که کتاب حاصل، شالئده ای باشد برای کارهای بهتر و کامل تر در آینده و همانند پلی باعث نزدیکی هرچه بیشتر دو فرهنگ و تمدن بزرگ گرجی و ایرانی شود تا علاقه مندان به این دو زبان کهن بیش از پیش از منابع غنی ادبی یکدیگر بهرمند شوند.

پروفسور جمشید گیوناشویلی

 

پیشگفتار مولف

به نام خدا

زدانش به اندر جهان هیچ نیست   تن مرده و جان نادان یکیست

به پاس علاقه مندی عزیزان فرهنگ دوست که عشق خود را به زبان گرجی نشان داده اند، شوق و علاقه این اینجانب مضاعف شده، درصد کامل تر نمودن فرهنگ لغت برآمدم و کتابی که در دسترس شماست لغاتش بیش از دوبرابر لغت نامه قبلی است و بالغ بر سی ونه هزار واژه می باشد.

در اینجا بر خود لازم می دانم ازاستاد ارجمندم پروفسور جمشید گیوناشویلی تشکر نمایم که ازآغاز جمع آوری واژگان تاچاپ کتاب از نظرات صائب و بی نظیر خویش مارا بی نصیب نگذاشته اند و دراین زمینه مشوق اینجانب و اعضاء خانواده بوده اند.

شناختن ارزش فرهنگ و زبان باعث گردید تاهمسر ارجمندم نیز در این زمینه کمک حال من باشد و مسئولیت تایپ کل کتاب که دست کمی از جمع آوری و ترجمه واژگان ندارد را به عهده بگیرند.

امید است این کتاب مشوقی باشد برای فرهنگ دوستان، خصوصا جوانان پرتلاش تا آینده اینزدیک کتابی جامع تر و کامل تر در این زمینه فراهم آورند و علاقه مندان به این دو زبان کهن و پربار بیش از پیش از منابع فرهنگی، هنری و ادبی یکدیگر بهره گیرند و غنابخش و استحکام بخش این دو زبان اصیل و ارزشمند باشند.

نوروز لاچینانی

پاییز 1394http://cdn.persiangig.com/preview/BYvg66uYrs/large/index3.jpg


فرهنگ لغت پیش رو حاصل کار بیست و دو سال خود و همسرم خانم صدیقه رحیمی می باشد. در طول این مدت ازکمک فرزندانم آرمان، لیاناو آریان هم درترجمه متون آلمانی و انگلیسی بهرمند بوده ایم تا فرهنگ مذکور قابل استفاده همه مشتاقان باشد.

اینک این اثر را برای گرامیداشت یاد خواهرزادگانم محمد(ابراهیم) و افسانه (سوسن) گوگونانی تقدیم می داریم.

یادشان جاودانه باد!

 

 سرشناسه لاچینانی،نوروز،1326-
 عنوان و نام پدیدآور فرهنگ لغت گرجی - فارسی/مولف نوروز لاچینانی.
 مشخصات نشر
 اصفهان:نوروز لاچینانی، 1394.
 مشخصات ظاهری
 889ص.
 شابک 978-964-254-127-0
 وضعیت فهرست نویسی
 فیبا
 یاداشت فارسی-گرجی
 یاداشت کتابنامه.
 موضوع زبان گرجی--واژنامه ها--فارسی
 شماره کتابشناسی ملی
 4004885


ناشر: مولف
نوبت چاپ: اول
چاپ مشتاقی: اصفهان، خیابان حافظ، تلفن: 32235529
تیراژ: 1000
قیمت: 600000 ریال
پست الکترونیک: norouzlachinani@gmail.com
mob: 09133110173

حق چاپ برای ناشر محفوظ است

مرتبط با: کتاب , اقتصاد گرجی ,

برچسب‌ها: گرجیان ایران ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
quest bars cheap جمعه 1 شهریور 1398 11:55 ب.ظ
I could not resist commenting. Exceptionally well written!
minecraft games یکشنبه 27 مرداد 1398 03:22 ب.ظ
Ahaa, its pleasant discussion concerning this piece of writing at this
place at this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
plenty of fish dating site چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:21 ق.ظ
Appreciation to my father who shared with me on the topic
of this website, this website is genuinely remarkable.
dating site پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:25 ق.ظ
Good article! We will be linking to this great post on our
website. Keep up the good writing.
dating site چهارشنبه 9 مرداد 1398 04:12 ق.ظ
I'm no longer positive where you're getting your information,
however good topic. I must spend a while studying much more or understanding more.
Thank you for great information I used to be on the lookout
for this information for my mission.
plenty of fish سه شنبه 8 مرداد 1398 02:08 ب.ظ
I have read so many posts about the blogger lovers however this post is actually a pleasant article, keep it up.
https://gynaecologischekankervragen.nl/titan-gel-gold/ یکشنبه 6 مرداد 1398 11:07 ب.ظ
You will discover rebuff granted operative treatment method
regarding penis magnification, other than this has not necessarily precluded individuals also doctor of medicine via going on with the procedures besides.

You can find corporal put into effect which say lived used by male organ swelling.

Just one intent at the back these employments ends up being to facilitate do it again chafing in the manhood may perhaps
increase blood vessels run, which has been been concerned about as a
viable solution to expand the penis.
There's numerous Penis Improvement Capsule in the marketplace
right now. Many work on the dogma that their pure natural elements rise body well
up towards manhood. We bargain which the product so as to drudgery
for just one personality may well not develop another accordingly you have
to be shrewd at what time want the suitable pill available for you.
Outside the a huge selection of tablets in which obtain to
figure, we have now choice approximately steadfast appraise continuously your current part,
due to the fact they have a proven popularity. They acquired an outstanding ratings of clients plus renowned because
the finest products.
Manhood push-button am present identified over the male member with the idea that machine encouraged jerking
be capable of prolong with clot the male member.
how to get help in windows 10 شنبه 29 تیر 1398 12:54 ب.ظ
Terrific work! That is the kind of info that should be shared around the web.
Shame on the search engines for no longer positioning this publish upper!

Come on over and talk over with my website . Thanks =)
plenty of fish dating site جمعه 28 تیر 1398 07:53 ب.ظ
Hurrah, that's what I was exploring for, what a information! existing here
at this weblog, thanks admin of this site.
how to get help in windows 10 سه شنبه 25 تیر 1398 06:27 ب.ظ
What's up all, here every person is sharing such knowledge, thus
it's nice to read this web site, and I used to pay a visit this weblog everyday.
quest bars cheap جمعه 24 خرداد 1398 12:45 ب.ظ
For most recent news you have to visit the web
and on the web I found this site as a most excellent website for most up-to-date updates.
ps4 best games ever made 2019 چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:16 ب.ظ
I have to thank you for the efforts you've put in writing this blog.
I am hoping to check out the same high-grade content from you
in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired
me to get my own, personal website now ;)
best natural viagra supplement شنبه 18 خرداد 1398 09:20 ق.ظ

Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks
tinyurl.com جمعه 17 خرداد 1398 11:12 ب.ظ
I used to be suggested this blog by means of my cousin. I'm not certain whether this submit is written by way of him as nobody
else recognize such unique approximately my trouble.
You're wonderful! Thanks!
gamefly free trial چهارشنبه 15 خرداد 1398 04:54 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your
blog when you could be giving us something enlightening
to read?
gamefly free trial جمعه 10 خرداد 1398 06:44 ب.ظ
Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up
very compelled me to try and do it! Your writing taste has been surprised me.

Thank you, quite great post.
gamefly free trial چهارشنبه 8 خرداد 1398 10:00 ق.ظ
Can I simply just say what a relief to find somebody
that actually understands what they are talking about on the web.
You actually understand how to bring a problem to light and make it important.
A lot more people have to read this and understand this
side of your story. I was surprised you are not more popular since you definitely have the gift.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
ავტორები
فریدونشهر در شبکه های اجتماعی